شاید شما هم وقتی از کنار ساختمانی رد می شوید به این فکر کنید که اجر ها و سنگ های چند تنی چگونه به بالای ساختمان منتقل شده اند تا سازه های به آن زیبایی را به وجود آورند؟جواب تاور کرین  یا همان برج جرثقیلی ثابت می باشد، که قطعا شما نیز در جلوی ساختمان های نیمه ساخت که ارتفاع بالایی دارند دیده اید.جرثقیل های برجی قادر هستند انواع اجسام مختلف را به بالای ساختمان ها منتقل کنند در ادامه بیشتر در مورد این جرثقیل های غول پیکر صحبت خواهیم کرد.

تاور کرین یا جرثقیل برجی دقیقا چیست؟

همان گونه که در قسمت بالا نیز به این مورد اشاره کردیم تاورکرین ها همان جرثقیل های بسیار غول پیکر می باشند که ارتفاع آنها بسیار زیاد می باشد و نام دیگر آن ها جرثقیل برجی می باشد، این جرثقیل ها به قدری قدرت و توانایی دارند که می توانند اجر یا هر شیئی با بیش از چند ده تن را به ارتفاع های بسیار بالا کشیده و آن را به صورت ۳۶۰ درجه به هر سمتی منتقل کند به بیانی دیگر این جرثقیل ها می توانند سنگ های چند ده تنی را در زیر ۵ دقیقه به بالای ساختمان ۲۰ طبقه منتقل کنند. به بیانی دیگر سختی انتقال اجسام سنگین به بالای ساختمان های چند ده طبقه با وجود این جرثقیل به راحت ترین شکل ممکن صورت می گیرد که البته هر فردی توانایی تهیه آن را ندارد چرا که قیمت جرثقیل ساختمانی از چند صد میلیون تا چند ده میلیارد تومان می باشد.

نحوه کار تاور کرین به چه شکل می باشد؟

شاید الان این سوال برای شما پیش آید که جرثقیل های برجی به چه شکلی کار و عمل می کنند؟ در کل این جرثقیل تاورکرین در نوع های متعددی می باشند ولی اگر از لحاظ کارکرد این جرثقیل ها را با هم بررسی کنیم باید بگوییم که نحوه کار همه این جرثقیل ها به یک شکل می باشد و از اجزای نسبتا مشترکی استفاده می کنند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده تاور کرین

این جرثقیل ها از یک اتاق کنترل جرثقیل در قسمت بالای جرثقیل ، دکل، بازو و صفحه گردان استفاده می کنند در واقع این قطعاتی که نام برده شد مهم ترین و اساسی ترین قطعات تاور کرین می باشد و نبود هر کدام از آن ها باعث عدم کارکرد کل جرثقیل می شود، در ادامه توضیح کاملی راجب این که هر کدام از این قطعات چه چیزی می باشند و وظیفه هرکدام از آن ها چیست خواهیم داد.

کابین کنترل

همان گونه که از نامش پیداست تاور کرین های عظیم از این بخش کنترل می شود و هرگونه تحرک و حرکت دادن به جرثقیل از این بخش امکان پذیر می باشد که توسط اپراتور جرثقیل که در کابین کنترل حضور دارد انجام می شود، محل نصب کابین کنترل نیز دقیقا در  بالای جرثقیل و در کنار صفحه گردان می باشد.

صفحه گردان

یکی از مهم ترین اجزای جرثقیل ها صفحه گردان می باشد که بدون وجود آن می توان گفت تقریبا جرثقیل به هیچ دردی نمی خورد چرا که وظیفه چرخیدن جرثقیل به صورت تمام دور یا همان ۳۶۰ درجه توسط صفحه گردان جرثقیل انجام می شود و در صورت عدم وجود آن جرثقیل فقط یک شی ثابت می شود.

تاج جرثقیل

این قطعه نیز یکی از قطعات مهم برج می باشد  و وظیفه آن نگه داشتن بخش های افقی جرثقیل می باشد و بدون وجود آن تاور نمی تواند قدرت و استحکام کافی داشته باشد.

بازوی جرثقیل

این بخش نیز وظیفه حفظ تعادل و پایداری تاور را بر عهده دارد و متشکل از چند بتن عظیم با وزن بسیار بالا می باشد و بدون وجود آن ها جرثقیل نمی تواند پایدار بماند و با یک وزش شدید باد احتمال سقوط آن وجود دارد.

تاریخچه جرثقیل ساختمانی و پیدایش آن

ایده ساخت این جرثقیل های عظیم زمانی به فکر انسان ها خطور کرد که کم کم داشت دنیا به علم ساخت ساختمان های چند مرتبه دست پیدا می کرد و یکی از مهم ترین مشکلی که در ساخت ساختمان هایی با ارتفاع بلند پیش می آمد این بود که برای بالا بردن اجسام سنگین به بالای ساختمان زمان زیادی صرف می شد و کار ساخت سازه به تعویق می افتاد و حتی بالا بردن برخی از سازه ها به بالای ساختمان تقریبا غیر ممکن بود  و این شد که یونانی ها در حدود ۶۰ الی ۷۰ سال پیش به فکر ساخت این جرثقیل ها افتادند که طبیعتا جرثقیل های آن زمان نیز با جرثقیل های امروزی قابل قیاس نمی باشد.

آسانسور کارگاهی از انواع آسانسورهایی هستند که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع گوناگونی از آسانسورهای کارگاهی وجود دارد که با توجه به نیازی که وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی انواع آسانسورهای کارگاهی را می توان به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی کرد که هر کدام از آنها کارایی خاص خود را دارند. از نوع ثابت بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود و نوع متحرک نیز برای اهداف گوناگون از جمله پاک کردن شیشه های برج و یا حمل افراد در ارتفاع می تواند مورد استفاده باشد.

آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی به منظور حمل عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. این حمل می تواند برای مصالح و یا کارکنان مورد استفاده قرار بگیرد. انواع آسانسور کارگاهی را می توان به دو نوع تک کابین و دوکابین تقسیم بندی کرد. از آسانسورهای کارگاهی در موارد مختلفی از جمله ساختمان سازی، ساخت پل، پروژه های صنعتی و… می توان استفاده کرد.

در هنگام ساخت، بناهای بلند و نیمه بلند در صورتی که از آسانسورهای خارجی استفاده شود سرعت فعالیت کند خواهد شد و همچنین خطراتی ایجاد می شود با استفاده از آسانسورهای کارگاهی می توان امنیت کافی داشت و همچنین سرعت جابجایی نیز زیاد خواهد بود.

مهمترین مزیت های آسانسورهای کارگاهی است که همگام با ساخت بنا می توان ارتفاع و طبقات آن را افزایش داد. از آنجا که آسانسور در داخل بالابر قرار داده می شود لذا از گزند عوامل بیرونی مانند باران و… در امان خواهد بود و نیروی کار به آسانی جابجا خواهند شد و در طول پروژه اختلالی بوجود نمی آید.

کاربرد آسانسورهای کارگاهی

استفاده از آسانسور کارگاهی از سال های قبل رایج شده است و استفاده از این نوع آسانسورها مربوط به دوره اخیر نبوده است. از آنجا که آسانسورهای کارگاهی مزیت های زیادی دارند می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر وسایل بالارونده شود. با استفاده از آسانسور کارگاهی می توان مصالح سنگین را با صرف انرژی حداقلی  و در کمترین زمان ممکن حمل کرد. این نوع آسانسورها به صورت تخصصی برای استفاده در مواردی از قبیل ساختمان سازی و… طراحی شده اند.

در صورتی که تا به حالا از کنار، بناها و ساختمان های بزرگ گذر کرده باشید، حتما به این نکته پی خواهید برد که ساختن آن ها بدون استفاده از آسانسورهای کارگاهی میسر نیست. ساختمان های بلند با چندین طبقه بدون تردید نیازمند آسانسورهای تخصصی و پیشرفته هستند تا بتوانند برای ساخت و ساز مناسب عمل کنند.

انواع آسانسور کارگاهی

به صورت کلی، آسانسورهای کارگاهی دارای انواع گوناگونی می باشند که هر کدام از آن توانایی های خاص خود را دارند. بدین معنی که برای هر پروژه و کار سخت، آسانسور کارگاهی خاصی طراحی شده است تا مراحل کار و فعالیت را برای کارکنان آسان و هزینه های جانبی و اضافی را کم تر کند. آسانسورهای کارگاهی را می توانیم به دو نوع آسانسورهای ثابت و آسانسورهای متحرک تقسیم بندی کنیم. هر یک از آسانسورهای ثابت و متحرک را می توانیم به چند نوع دیگر نیز تقسیم بندی کنیم.

آسانسورهای کارگاهی ثابت و نحوه کارکرد آن

همانطور که گفته شد، یکی از انواع آسانسورهای کارگاهی، آسانسور کارگاهی ثابت است. برای استفاده از این نوع آسانسور به یک مکان ثابت نیاز است تا به آسانی بتوان از آن استفاده کرد. آسانسورهای کارگاهی نوع ثابت، مثل آسانسورهای عادی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند برای نصب به چاهک نیاز دارند که باید کنده شوند. در اکثر موارد برای بهره گیری از این آسانسور، محل ثابتی که به طور معمول برای قرار دادن آسانسور عادی در نظر گرفته شده، تدارک دیده می شود. پس از این که پروژه ساختمان سازی به اتمام رسید، آسانسورهای عادی جایگزین، آسانسور کارگاهی می شود. آسانسورهای ثابت، امکان افزایش قدرت با بکارگیری جک های هیدرولیکی قدرتمند را دارند.

آسانسور کارگاهی سیار یا متحرک

یکی دیگر از انواع آسانسور های کارگاهی یا بالابر کارگاهی، آسانسور نوع متحرک است. همان گونه که از نام این نوع آسانسور معلوم است برای بکارگیری آن نیازی به مکان ثابت، حفر چاهک و… وجود ندارد و در همه مکان ها می توان آن را مورد استفاده قرار داد. آسانسورهای نوع متحرک کارگاهی خود از انواع مختلف تشکیل یافته اند که امکان جابجایی به صورت عمودی و افقی در آنها فراهم است. از نوع افقی این نوع آسانسورها به منظور جابجایی بارهای سنگین در کارگاه ها و کارخانه ها می توان استفاده کرد.آسانسورهای کارگاهی از دو قطعه ی بسیار مهم الکتروموتور آسانسور کارگاهی و گیربکس آسانسور کارگاهی تشکیل شده است که با توجه به قدرت و نیاز ممکن است در اندازه یا مدل آن تفاوت ایجاد بشود. از نوع عمودی آسانسورهای کارگاهی متحرک هم به منظور فعالیت در مکان های مرتفع از جمله‌ تغییر چراغ های کل، تمیز کردن شیشه های برج ها و ساختمان ها در شرایط و موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.