آسانسور کارگاهی از انواع آسانسورهایی هستند که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع گوناگونی از آسانسورهای کارگاهی وجود دارد که با توجه به نیازی که وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی انواع آسانسورهای کارگاهی را می توان به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی کرد که هر کدام از آنها کارایی خاص خود را دارند. از نوع ثابت بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود و نوع متحرک نیز برای اهداف گوناگون از جمله پاک کردن شیشه های برج و یا حمل افراد در ارتفاع می تواند مورد استفاده باشد.

آسانسور کارگاهی

آسانسور کارگاهی به منظور حمل عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. این حمل می تواند برای مصالح و یا کارکنان مورد استفاده قرار بگیرد. انواع آسانسور کارگاهی را می توان به دو نوع تک کابین و دوکابین تقسیم بندی کرد. از آسانسورهای کارگاهی در موارد مختلفی از جمله ساختمان سازی، ساخت پل، پروژه های صنعتی و… می توان استفاده کرد.

در هنگام ساخت، بناهای بلند و نیمه بلند در صورتی که از آسانسورهای خارجی استفاده شود سرعت فعالیت کند خواهد شد و همچنین خطراتی ایجاد می شود با استفاده از آسانسورهای کارگاهی می توان امنیت کافی داشت و همچنین سرعت جابجایی نیز زیاد خواهد بود.

مهمترین مزیت های آسانسورهای کارگاهی است که همگام با ساخت بنا می توان ارتفاع و طبقات آن را افزایش داد. از آنجا که آسانسور در داخل بالابر قرار داده می شود لذا از گزند عوامل بیرونی مانند باران و… در امان خواهد بود و نیروی کار به آسانی جابجا خواهند شد و در طول پروژه اختلالی بوجود نمی آید.

کاربرد آسانسورهای کارگاهی

استفاده از آسانسور کارگاهی از سال های قبل رایج شده است و استفاده از این نوع آسانسورها مربوط به دوره اخیر نبوده است. از آنجا که آسانسورهای کارگاهی مزیت های زیادی دارند می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر وسایل بالارونده شود. با استفاده از آسانسور کارگاهی می توان مصالح سنگین را با صرف انرژی حداقلی  و در کمترین زمان ممکن حمل کرد. این نوع آسانسورها به صورت تخصصی برای استفاده در مواردی از قبیل ساختمان سازی و… طراحی شده اند.

در صورتی که تا به حالا از کنار، بناها و ساختمان های بزرگ گذر کرده باشید، حتما به این نکته پی خواهید برد که ساختن آن ها بدون استفاده از آسانسورهای کارگاهی میسر نیست. ساختمان های بلند با چندین طبقه بدون تردید نیازمند آسانسورهای تخصصی و پیشرفته هستند تا بتوانند برای ساخت و ساز مناسب عمل کنند.

انواع آسانسور کارگاهی

به صورت کلی، آسانسورهای کارگاهی دارای انواع گوناگونی می باشند که هر کدام از آن توانایی های خاص خود را دارند. بدین معنی که برای هر پروژه و کار سخت، آسانسور کارگاهی خاصی طراحی شده است تا مراحل کار و فعالیت را برای کارکنان آسان و هزینه های جانبی و اضافی را کم تر کند. آسانسورهای کارگاهی را می توانیم به دو نوع آسانسورهای ثابت و آسانسورهای متحرک تقسیم بندی کنیم. هر یک از آسانسورهای ثابت و متحرک را می توانیم به چند نوع دیگر نیز تقسیم بندی کنیم.

آسانسورهای کارگاهی ثابت و نحوه کارکرد آن

همانطور که گفته شد، یکی از انواع آسانسورهای کارگاهی، آسانسور کارگاهی ثابت است. برای استفاده از این نوع آسانسور به یک مکان ثابت نیاز است تا به آسانی بتوان از آن استفاده کرد. آسانسورهای کارگاهی نوع ثابت، مثل آسانسورهای عادی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند برای نصب به چاهک نیاز دارند که باید کنده شوند. در اکثر موارد برای بهره گیری از این آسانسور، محل ثابتی که به طور معمول برای قرار دادن آسانسور عادی در نظر گرفته شده، تدارک دیده می شود. پس از این که پروژه ساختمان سازی به اتمام رسید، آسانسورهای عادی جایگزین، آسانسور کارگاهی می شود. آسانسورهای ثابت، امکان افزایش قدرت با بکارگیری جک های هیدرولیکی قدرتمند را دارند.

آسانسور کارگاهی سیار یا متحرک

یکی دیگر از انواع آسانسور های کارگاهی، آسانسور نوع متحرک است. همان گونه که از نام این نوع آسانسور معلوم است برای بکارگیری آن نیازی به مکان ثابت، حفر چاهک و… وجود ندارد و در همه مکان ها می توان آن را مورد استفاده قرار داد. آسانسورهای نوع متحرک کارگاهی خود از انواع مختلف تشکیل یافته اند که امکان جابجایی به صورت عمودی و افقی در آنها فراهم است. از نوع افقی این نوع آسانسورها به منظور جابجایی بارهای سنگین در کارگاه ها و کارخانه ها می توان استفاده کرد. از نوع عمودی آسانسورهای کارگاهی متحرک هم به منظور فعالیت در مکان های مرتفع از جمله‌ تغییر چراغ های کل، تمیز کردن شیشه های برج ها و ساختمان ها در شرایط و موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.