شاید شما هم وقتی از کنار ساختمانی رد می شوید به این فکر کنید که اجر ها و سنگ های چند تنی چگونه به بالای ساختمان منتقل شده اند تا سازه های به آن زیبایی را به وجود آورند؟جواب تاور کرین  یا همان برج جرثقیلی ثابت می باشد، که قطعا شما نیز در جلوی ساختمان های نیمه ساخت که ارتفاع بالایی دارند دیده اید.جرثقیل های برجی قادر هستند انواع اجسام مختلف را به بالای ساختمان ها منتقل کنند در ادامه بیشتر در مورد این جرثقیل های غول پیکر صحبت خواهیم کرد.

تاور کرین یا جرثقیل برجی دقیقا چیست؟

همان گونه که در قسمت بالا نیز به این مورد اشاره کردیم تاور کرین ها همان جرثقیل های بسیار غول پیکر می باشند که ارتفاع آنها بسیار زیاد می باشد و نام دیگر آن ها برج جرثقیلی می باشد، این جرثقیل ها به قدری قدرت و توانایی دارند که می توانند اجر یا هر شیئی با بیش از چند ده تن را به ارتفاع های بسیار بالا کشیده و آن را به صورت ۳۶۰ درجه به هر سمتی منتقل کند به بیانی دیگر این جرثقیل ها می توانند سنگ های چند ده تنی را در زیر ۵ دقیقه به بالای ساختمان ۲۰ طبقه منتقل کنند. به بیانی دیگر سختی انتقال اجسام سنگین به بالای ساختمان های چند ده طبقه با وجود این جرثقیل به راحت ترین شکل ممکن صورت می گیرد که البته هر فردی توانایی تهیه آن را ندارد چرا که قیمت جرثقیل ساختمانی از چند صد میلیون تا چند ده میلیارد تومان می باشد.

نحوه کار تاور کرین به چه شکل می باشد؟

شاید الان این سوال برای شما پیش آید که جرثقیل های برجی به چه شکلی کار و عمل می کنند؟ در کل این جرثقیل ها در نوع های متعددی می باشند ولی اگر از لحاظ کارکرد این جرثقیل ها را با هم بررسی کنیم باید بگوییم که نحوه کار همه این جرثقیل ها به یک شکل می باشد و از اجزای نسبتا مشترکی استفاده می کنند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده تاور کرین

این جرثقیل ها از یک اتاق کنترل جرثقیل در قسمت بالای جرثقیل ، دکل، بازو و صفحه گردان استفاده می کنند در واقع این قطعاتی که نام برده شد مهم ترین و اساسی ترین قطعات تاور کرین می باشد و نبود هر کدام از آن ها باعث عدم کارکرد کل جرثقیل می شود، در ادامه توضیح کاملی راجب این که هر کدام از این قطعات چه چیزی می باشند و وظیفه هرکدام از آن ها چیست خواهیم داد.

کابین کنترل:

همان گونه که از نامش پیداست تاور کرین های عظیم از این بخش کنترل می شود و هرگونه تحرک و حرکت دادن به جرثقیل از این بخش امکان پذیر می باشد که توسط اپراتور جرثقیل که در کابین کنترل حضور دارد انجام می شود، محل نصب کابین کنترل نیز دقیقا در  بالای جرثقیل و در کنار صفحه گردان می باشد.

صفحه گردان:

یکی از مهم ترین اجزای جرثقیل ها صفحه گردان می باشد که بدون وجود آن می توان گفت تقریبا جرثقیل به هیچ دردی نمی خورد چرا که وظیفه چرخیدن جرثقیل به صورت تمام دور یا همان ۳۶۰ درجه توسط صفحه گردان جرثقیل انجام می شود و در صورت عدم وجود آن جرثقیل فقط یک شی ثابت می شود.

تاج جرثقیل:

این قطعه نیز یکی از قطعات مهم برج می باشد  و وظیفه آن نگه داشتن بخش های افقی جرثقیل می باشد و بدون وجود آن تاور نمی تواند قدرت و استحکام کافی داشته باشد.

بازوی جرثقیل:

این بخش نیز وظیفه حفظ تعادل و پایداری تاور را بر عهده دارد و متشکل از چند بتن عظیم با وزن بسیار بالا می باشد و بدون وجود آن ها جرثقیل نمی تواند پایدار بماند و با یک وزش شدید باد احتمال سقوط آن وجود دارد.

تاریخچه جرثقیل ساختمانی و پیدایش آن

ایده ساخت این جرثقیل های عظیم زمانی به فکر انسان ها خطور کرد که کم کم داشت دنیا به علم ساخت ساختمان های چند مرتبه دست پیدا می کرد و یکی از مهم ترین مشکلی که در ساخت ساختمان هایی با ارتفاع بلند پیش می آمد این بود که برای بالا بردن اجسام سنگین به بالای ساختمان زمان زیادی صرف می شد و کار ساخت سازه به تعویق می افتاد و حتی بالا بردن برخی از سازه ها به بالای ساختمان تقریبا غیر ممکن بود  و این شد که یونانی ها در حدود ۶۰ الی ۷۰ سال پیش به فکر ساخت این جرثقیل ها افتادند که طبیعتا جرثقیل های آن زمان نیز با جرثقیل های امروزی قابل قیاس نمی باشد.

جمع بندی

در این مقاله به طور کلی به اینکه تاور کرین یا برج جرثقیلی چه می باشد پرداختیم و بیان کردیم که برای ساخت سازه های ساختمانی با ارتفاع زیاد به کار می رود و کار انتقال قطعات به بالای ساختمان را بر عهده دارد و از چند بخش اصلی کابین، تاج ، صفحه گردان و بازو تشکیل شده است و همچنین بیان شد حدود ۷۰ سال پیش یونانی ها به علم ساخت این جرثقیل ها دست یافتند.